Muzyka lat 80 oraz 90

Lata 80’ i 90’

 

Muzyka lat 80 jest określana jako najnudniejsza muzycznie dekada.

Lata 80-te – okres kiczu, koloru i połysku. Okres mody na muzykę syntezatorową, New Romantic czy New Wave. Okres ten zapoczątkował powstanie muzyki Disco Polo. W Polsce zaś te lata to okres tzw. ‘’ boomu ‘’ na muzykę rockową. Na świecie ogromną popularnością cieszył się najbardziej New Wave. Fala ta powstała ze słynnego wtedy punck’rocka jednakże w swojej ostatecznej formie przybrała charakter bardziej pop’owy który charakteryzował się łagodniejszym brzmieniem, opartym na elektronicznych instrumentach klawiszowych, perkusyjnych jak i bardzo czystym technicznie śpiewem.

Przypomnijmy sobie największe gwiazdy polskiej muzyki lat 80 które stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków w naszym kraju.

. LADY PANK – zespół został założony w 1981 r. przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Stałym członkiem kapeli był, poza Borysewiczem, także Janusz Panasewicz . Wypromowali takie hity jak „Mniej niż zero” czy „Wciąż bardziej obcy”. Pobierzcie darmowe mp3 i posłuchajcie utworu „Kryzysowa narzeczona”

MAANAM – zespół, w składzie Kora Jackowska, Marek Jackowski i Milo Kurtis, po raz pierwszy wystąpił w 1976 r., ale ich najpłodniejszy czas przypadł na lata 80., kiedy ukazały się takie płyty jak „Maanam”, „O!” czy „Nocny Patrol”, przypomnijcie sobie kawałek „Raz dwa raz dwa” a pomoże Wam w tym nasza nie zawodna wyszukiwarka mp3.

T.LOVE – zespół, któremu lideruje Muniek Staszczyk, powstał w 1982 r. i od początku tworzył piosenki, które stawały się swojego rodzaju hymnami pokolenia. My przypominamy utwór „Warszawa” z debiutanckiej płyty „Pocisk miłości” i zapraszam do pobrania darmowe mp3 teledyski. Warto obejrzeć i wrócić do starych czasów.

SIEKIERA – jest jednym z najważniejszych polskich zespołów punk rockowych, dzięki przełomowej płycie „Nowa Aleksandria” zajęli bardzo ważne miejsce w historii polskiej muzyki niezależnej. Posłuchajcie utworu „Idziemy przez las”.

 

Muzyka lat 90 tych to prawdziwe mieszadło gatunków muzycznych. Okres muzyki popularnej, który trwa zresztą do dziś. Czas powstawania wielu zespołów i nieskończonej liczby piosenek. Pop który jest łagodny i nastawiony na potencjalnego odbiorcę, na początku odnosił się jedynie do rocka, ale z czasem popularne stawały się wszystkie gatunki i prawie każdy wykonawca, który chciał zaistnieć, musiał wydać choć jeden album popowy.

 

W Polsce lata 90te to okres królowania Disco Polo, które jest u nas symbolem tego okresu. Disco polo spotykało się z ostrą krytyką ze strony zwolenników innych gatunków muzycznych – zarzucali mu prymitywność muzyki, naiwność tekstów, niski poziom wykonawstwa i brak oryginalności. Jednak nie zrażało to odbiorców, którzy masowo kupowali kasety z tego rodzaju muzyką i do dnia dzisiejszego gatunek tej muzyki króluje na parkietach.

Jest to także czas techno, które zaczynało stawić pierwsze kroki na polskim rynku i systematycznie zaczęło wypierać disco polo z klubów. Lata 90’ to także okres dalszego rozwoju zespołów i wykonawców, którzy swoją karierę zaczynali w latach 80’.

Lata 90’ są nazywane również kwintesencją piękna oraz elektrycznej muzyki.

Przypominamy polskie gwiazdy muzycznej estrady w latach 90.

 

Anita Lipnicka – Zanim rozpoczęła solową karierę, zanim wyemigrowała do Anglii, była wokalistką Varius Manx. Anita związana była z zespołem przez trzy lata. Nagrała z nim dwa albumy. Utwory „Zanim zrozumiesz”, „Piosenka księżycowa”, „Zabij mnie”, „Zamigotał świat” do dziś są niezachwianymi klasykami, których można słuchać w nieskończoność – jej darmowe mp3 do pobrania znajdziecie na naszej stronie.

Edyta Bartosiewicz – Ciężko wyobrazić sobie lata 90-te bez niej. Edyta Bartosiewicz sama pisała słowa. Sama komponowała muzykę. Nagrała pięć rewelacyjnych albumów, które pokryły się muzycznymi kruszcami. Jej kawałki miały klimat. Edyta była w nich do bólu szczera. Obnażała przed nami swoją duszę – coś czego w XXI wieku brak, a współczesne gwiazdy wolą zachwycać golizną niż talentem.

 

Róże Europy – świetnie zaczęły lata 90. Singiel „Jedwab” był absolutnym hitem 1992 roku. Niestety kolejne płyty i single radziły sobie znacznie gorzej, a grupa pod koniec dekady drastycznie ograniczyła działalność. Powróciła w 2007 roku, wydając album „8” który można pobrać jako darmowe mp3, a później „Zmartwychwstanie” w 2013 roku.

 

Elektryczne Gitary –  istnieją nieprzerwanie od 1989 roku, jednak od czasów płyty „Na Krzywy Ryj” z 1997 roku mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Od tamtego czasu ukazało się pięć płyt zespołu, jednak żadna nie przyniosła takich przebojów jak „Dzieci”, „Co powie Ryba?” czy „Kiler”.

 

Agnieszka Chylińska – choć dziś ewidentnie straciła swój pazur, a jej nowego kierunku muzycznego nie warto nawet komentować, w latach 90-tych była głosem zbuntowanej młodzieży, frontmanką jednego z najpopularniejszych, a zarazem najlepszych zespołów ówczesnej polskiej sceny rockowej – O.N.A. Sztandarowym utworem tej grupy jest rockowa ballada „Kiedy powiem sobie dość”.

 

Można by wymieniać w nieskończoność, bo lata 80 i 90 to ogromny wysyp nowych zespołów i wokalistów. Jednym się powiodło na scenie, innym nie. Czasem warto spojrzeć w tył, posłuchać starych przebojów i wrócić do wspomnień sprzed kilkunastu lat. Relaks dla duszy. Polecam.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *