Hip – Hop – wszystko o :)

HIP HOP

Czyli co to jest, powstanie, kultura hip hop w Polsce, przegląd popularnych raperów.

 

Hip Hop czyli miejska kultura która swój początek miała w afroamerykańskich społecznościach przede wszystkim w Nowym Jorku w latach ’70. Dj Afrika Bambaataa człowiek który wprowadził pojęcie 4-ech filarów hip hopu którymi są rap, DJ-ing, b-boying oraz graffiti. Muzyka hip hop powstała w południowym Bronksie a następnie bardzo szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. DJ-e zaczęli tworzyć bity robiąc tzw. sampling.

Nazwa hip hop jest kombinacją dwóch określeń slangowych = ‘’ hip ‘’ czyli obecny/teraźniejszy oraz ‘’ hop ‘’ znaczący specyficzny styl poruszania się.

Główne filary:

DJ-ing polega na posługiwaniu się gramofonem poprzez tworzenie scratchy. Jednym z pierwszych DJ-ów który zapoczątkował jest DJ Kool Herc który wydzielił ‘’breaki’’ jako oddzielne formy muzyki hip hop.

Rap czyli rapowanie a inaczej po prostu rymowanie. To rytmicznie wypowiadane słowa przy mocnym akompaniamencie.

Graffiti inaczej uznawane jako ekspresję wizualną muzyki hip hop tak jak B-boying. Powszechne jego tworzenie wywodzi się z lat ’60 kiedy to gangi tj. La Familia lub Savage Nomads stosowały go do zaznaczania swojego terytorium.

B-boying to rodzaj tańca który wymyślili członkowie kultury hip hop. Taniec ten wymaga dobrych predyspozycji fizycznych oraz dobrego poczucia rytmu.

 

Kto zapoczątkował rap w Polsce?

Kwestia sporna wśród słuchaczy. Według niektórych raperem z kości i krwi jest Liroy który jako jedyny sprzedał tak ogromne ilości płyt. Jego darmowe mp3 możecie znaleźć na łamach serwisu z darmowe mp3 do pobrania. Dla innych ten prawdziwy i pierwszy hip hop tworzyły składy takie jak Kaliber44, Warszafski Deszcz czy też Molesta a nawet Peja, Jeden Osiem L.

Kto ma rację? Ciężko odpowiedzieć.

Nie wątpliwie fanom rapu najbardziej zapadł w pamięć skład Kaliber44 który powstał w 1994 roku. Psycho rap – tak nazywany był ich styl. Byli liryczni, bawili się słowem – to zdanie jedno z fanów słynnego Kaliber44. Ich debiutowy album ukazał się w 1996 roku i w ekspresowym tempie przekroczył nakład 100 egzemplarzy!. Magik odszedł od zespołu dwa lata później.

Paktofonika powstała po odejściu Magika ( Piotr Łuszcz ) w 1998 roku z inicjatywy Fokusa ( Wojciech Alszer ) który do współpracy zaprosił Rahima ( Sebastian Salbert ) oraz Magika. Pierwsze utwory tj. ‘’Priorytety’’ czy też ‘’Gdyby’’ powstały w 1998r i są dostępne na serwisie wyszukiwarka mp3 ‘’Paktofonika’’ jeśli ktoś by szukał.

26 grudnia 2000 roku, osiem dni po premierze debiutowego albumu, rano o godz 6.15 Magik wyskoczył przez okno ze swojego mieszkania w Katowicach. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala gdzie około godziny 6.45 zmarł. Powody jego samobójstwa nie są do końca znane. Bowiem krąży mnóstwo przesłanek w internecie co do powodów jego śmierci jednakże większość kompletnie mija się z prawdą. Po śmierci Magika zespół kontynuował koncerty emitując fragmenty wykonywane przez Magika ze ścieżki dźwiękowej.

21 marca 2003 roku Paktofonika zagrała pożegnalny koncert w Katowickim Spodku.

 

Liroy czyli Piotr Krzysztof Liroy-Marzec również może się pochwalić ogromnym nakładem sprzedanych płyt a uwaga było ich… 500 tysięcy w 1995 roku po czym Liroy osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego hip hopu.

 

Następnym początkiem hip hopu jest Peja ( Ryszard Andrzejewski ).

W 1993 roku razem z Marcinem Kostrzewskim ‘’ Icemanem ‘’ wówczas znanym jako DJ Def założył grupę muzyczną Slums Attack. W 1996 roku ukazał się pierwszy album duetu ‘’ Slums Attack ‘’ wydany nakładem własnym.

Przez lata ten gatunek muzyki a także sposób jego wyrażania czy też produkcji stał się bardzo fachowy. Jednak na polskiej scenie rapu wciąż widnieją i pojawiają się pseudo ‘’ rap gwiazdy ‘’ np. Mezo, Pikej, Wukazet czy wiele wiele innych jest totalną porażką. Żadnego przekazu a słuchacze rapu określają ten typ jako ‘’ hiphopolo ‘’ .

Rap uliczny zyskuje coraz większą rzeszę fanów a składy takie jak RPK, czy solo DUDEKP56 zyskują coraz większe to uznanie nie tylko od młodych słuchaczy ale też i tych starszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *